Kim była Maria Montessori?

mariamontessoriMaria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 roku we Włoszech. Edukacja w jej czasach przeznaczona była tylko dla chłopców. Dziewczęta mogły zostać dobrymi gospodyniami lub nauczycielkami. Montessori nie mogła się z tym pogodzić . W konsekwencji ukończyła szkołę techniczną i jako jedna z pierwszych kobiet – Akademię Medyczną.

Na bazie obserwacji dzieci, w trakcie ich pracy, odkryła metodę edukacyjną tak bliską naturze i potrzebom dziecka. Case dei Bambini, otworzony przez Montessori w 1907 r., przyciągał wiele osobistości. Wszyscy chcieli zobaczyć „nowe dzieci”. Montessori zachęcała do odkrywania tajemnicy dziecka poprzez jego obserwacje. Mówiła, że jeśli mamy pomagać życiu, musimy je zbadać. Metodyka nauczania oraz idee wychowania dzieci bardzo szybko się rozpowszechniły w wielu krajach i są aktualne do dziś.

Przygotowane otoczenie, a w konsekwencji, fenomenalny materiał rozwojowy bazujący na poznaniu zmysłowym oraz postawa dorosłego, zachęcająca do doświadczania, wyróżnia metodę Marii Montessori.